58th National Film Awards

  • 58th National Film Awards presented to the best of Indian Cinema released during the year 2010
  • President Mrs. Pratibha Devisingh Patil presented the 58th National Film Awards for the year 2010 at a function in New Delhi
  • Veteran Film maker K. Balachander conferred on prestigious the Dada Saheb Phalke Award for the year – 2010 for outstanding contribution to the growth and development of Indian Cinema

     

     

    List of winners:

     

    Dada Saheb Phalke Award for the year – 2010: K. Balachander

     

     

    FEATURE FILMS

     

    • Best Lyrics: Vairamuthu For Best Feature Film: Adaminte Makan Abu (Malayalam)
    • Indira Gandhi Award For Best Debut Film Of A Director: Baboo Band Baaja (Marathi)
    • Award For Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment:Dabangg (Hindi)
    • Nargis Dutt Award For Best Feature Film On National Integration:Moner Manush (Bengali)
    • Best Film On Social Issues: Champions (Marathi)
    • Best Film On Environment Conservation/Preservation: Bettada Jeeva(Kannada)
    • Best Children’s Film: Hejjegalu (Kannada)
    • Best Direction: Vetrimaran For Aadukalam (Tamil)
    • Best Actor: Dhanush For Aadukalam (Tamil) And Salim Kumar For Adaminte Makan Abu (Malayalam)
    • Best Actress: Mitalee Jagtap Varadkar For Baboo Band Baaja (Marathi) And Saranya Ponvannan For Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)
    • Best Supporting Actor: J Thambi Ramaiah For Mynaa (Tamil)
    • Best Supporting Actress: Sukumari For Namma Gramam (Tamil)
    • Best Child Artist: Harsh Mayar For I Am Kalam (Hindi), Shantanu Ranganekar And Machindra Gadkar For Champions (Marathi) And Vivek Chabukswar For Baboo Band Baaja (Marathi)
    • Best Male Playback Singer: Suresh Wadkar For Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
    • Best Female Playback Singer: Rekha Bhardwaj For Ishqiya (Hindi)
    • Best Cinematography: Madhu Ambat For Adaminte Makan Abu (Malayalam)
      Best Cinematography: Madhu Ambat For Adaminte Makan Abu (Malayalam)
    • Best Screenplay: (Original): Vetrimaran For Aadukalam (Tamil)
    • Best Screenplay: (Adapted): Anant Mahadevan And Sanjay Pawar For Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
    • Best Screenplay: (Dialogues): Sanjay Pawar For Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
    • Best Audiography: Kaamod Kharade (Location Sound Recordist) For Ishqiya (Hindi)
      Best Audiography: Debajit Changmai (Re-Recordist Of The Final Mixed Track) Forishqiya (Hindi)
    • Best Editing: Te Kishore For Aadukalam (Tamil)
    • Best Production Design: Sabu Cyril For Enthiran (Tamil)
    • Best Costume Designer: Indrans Jayan For Namma Gramam (Tamil)
    • Best Make-Up Artist: Vikram Gaikwad For Moner Manush (Bengali)
    • Best Music Direction (Songs): Vishal Bhardwaj For Ishqiya (Hindi)
    • Best Music Direction (Background Score): Issak Thomas Kottakapally Foradaminte Makan Abu (Malayalam)
    • Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)
    • Special Jury Award: Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
    • Best Special Effects: V Srinivas M Mohan For Enthiran (Tamil)
    • Best Choreography: Dinesh Kumar For Aadukalam (Tamil)

     

    BEST FEATURE FILM IN EACH OF THE LANGUAGE SPECIFIED IN THE SCHEDULE VIII OF THE CONSTITUTION

     

    • Best Assamese Film: Jetuka Patar Dare
    • Best Bengali Film: Ami Aadu
    • Best Hindi Film: Do Dooni Char
    • Best Kannada Film: Puttakkana Highway
    • Best Malayalam Film: Veettilekkulla Vazhi
    • Best Marathi Film: Mala Aai Vhhaychay
    • Best Tamil Film: Thenmerkku Paruvakkatru
    • Best English Film: Memories In March
    • Special Mention: Bettada Jeeva (Kannada)
    • Special Mention: Aadukalam (Tamil)

     

     

    NON-FEATURE FILMS

     

    • Best Non-Feature Film: Germ (Hindi)
    • Best Debut Non-Feature Film Of A Director: Pistulya (Marathi & Telugu)
    • Best Ethnographic Film: Songs Of Mashangva (Tangkhul, Manipuri & English)
    • Best Biographical Film: Nilamadhaba (English)
    • Best Arts And Culture Film: Leaving Home (English & Hindi)
    • Best Science & Technology Film: Heart To Heart (Manipuri & English)
    • Best Promotional Film: Ek Ropa Dhan (Hindi)
    • Best Environment Film: Iron Is Hot (English)
    • Best Film On Social Issues: Understanding Trafficking (Bengali, Hindi & English)
    • Best Educational Film: Advaitham (Telugu)
    • Best Film On Sports: Boxing Ladies (Hindi)
    • Best Investigative Film: A Pestering Journey (Malayalam, Punjabi, Hindi, English & Tulu)
    • Special Jury Award: Kabira Khada Bazaar Mein (Hindi)
    • Short Fiction Film: Kal 15 August Dukan Band Rahegi (Hindi)
    • Best Film On Family Values: Love In India (Bengali & English)
    • Best Direction: Shyam Raat Seher (Hindi & Engish)
    • Best Cinematography: Shyam Raat Seher (Hindi & English)
    • Best Audiography: Harikumar Madhavan Nair (Re-Recordist – Final Mixed Track) For A Pestering Journey (Malayalam, Punjabi, Hindi English And Tulu)
    • Best Editing: Tinni Mitra For Germ (Hindi)
    • Best Narration: (For Writing The Narration): Nilanjan Bhattacharya For Johar: Welcome To Our World (Hindi And English)
    • Special Mention: Ottayal (One Woman Alone) (Malayalam)
    • Special Mention: The Zeliangrongs (Manipuri & English)
    • Special Mention: Pistulya (Marathi & Telugu)

     

    BEST WRITING ON CINEMA

     

  1. Best Book On Cinema: From Rajahs And Yogis To Gandhi And Beyond: Images Of India In International Films Of The Twentieth Century (English) Publisher: Seagull Books
  2. Special Mention: Cinema Bhojpuri (English)
  3. Special Mention: Thiraicheelai (Tamil)
  4. Best Film Critic: Joshy Joseph (English)

Best Film Critic: N Manu Chakravarthy (Kannada & English)

Month: 

Topics: 

Latest E-Books

Comments